• Elektronická žádanka
  • Laboratorní příručka on-line
  • Spadia News
28.05.2015
Tiskové zprávy
Mgr. Simona Součková

Rychlost genetického vyšetření přispívá k záchraně života

Od okamžiku hospitalizace pacienta s podezřením na akutní leukémii ve Fakultní nemocnici Ostrava a potvrzením diagnózy v laboratoři Spadia Lab uplynulo jen několik hodin. Ty byly rozhodující pro záchranu života jednapadesátiletého Jiřího Svobody. Laboratoř Spadia Lab disponuje novými špičkovými přístroji, které umí výrazně zkrátit čas vyhodnocení vzorků v rámci genetického vyšetření. To je významné pro stanovení diagnózy, prognózy i léčebné strategie onkologicky nemocných pacientů. Do nových technologií a přístrojového vybavení svých laboratoří investovala společnost za poslední měsíce přibližně 20 milionů korun.
 
 
Rychlost komunikace mezi nemocnicí a laboratoří je velmi důležitá a závisí především na lidech, kteří si v zájmu pacienta předávají informace v co nejkratším termínu. Přibližně v 17 hodin byl doručen do laboratoře vzorek periferní krve a kostní dřeně pacienta s požadavkem potvrzení, nebo vyloučení diagnózy akutní leukémie. Vzorky byly okamžitě zpracovány a podrobeny cytogenetické a molekulárně-biologické analýze. „V takto akutních případech je důležité podat výsledek lékaři do 6 hodin od příjmu vzorku v laboratoři. U pacienta jsme našli patologickou změnu potvrzující diagnózu APL, tedy formy leukemie s velmi prudkým průběhem. Výsledek jsme v tomto případě sdělili lékaři telefonicky ve 22 hodin téhož dne. Lékař v nemocnici mohl ihned zahájit cílenou léčbu,“ sdělila Marie Pěnčíková, odborná pracovnice Laboratoře lékařské genetiky Spadia Lab. „Cytogenetické vyšetření se dnes stalo nedílnou součástí spektra hematologických vyšetření u pacientů s hematologickou malignitou. Nález chromozomové aberace (aberace změna v počtu nebo struktuře chromozomů) u pacienta se zhoubným onemocněním krve stanovuje nebo upřesňuje jeho diagnózu, lze podle něho předpovědět pravděpodobný vývoj onemocnění či přímo určit jeho cílenou léčbu, můžeme podle něj monitorovat úspěšnost léčby či blížící se návrat onemocnění,“ upřesnil vedoucí Laboratoře lékařské genetiky Spadia Lab Jiří Sobotka. „Díky těmto vyšetřením víme, zda má pacient dobrou, nebo špatnou prognózu, a podle toho můžeme volit optimální léčbu. U špatné prognózy volíme agresivní protinádorovou léčbu, která je toxická a zpravidla značně zatěžuje pacienta. U příznivých prognóz, kdy je riziko nízké, můžeme pacienty s například chronickou lymfatickou leukémií jen sledovat,“ přiblížil Jaromír Gumulec,  zástupce přednosty hematoonkologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava, která na diagnostice akutních leukémií s laboratoří Spadia Lab spolupracuje.  
Když se  Jiří Svoboda dozvěděl, že má akutní leukémii, byl to pro něj šok. Prodělal běžné nachlazení bez teplot. Střídavé směny mu umožnily si pár dní doma poležet, ale nemocenskou si nevzal. Jeho stav se zlepšil, ale za pár dní se mu přitížilo.Dostal antibiotika, která ale nezabrala. Vlastně díky náhodě, kdy ho začaly trápit jiné obtíže, se dostal k odborné lékařce ve Vítkovické nemocnici a ta si všimla modřin na nohou.  Odebrali mu krev a pak už šlo velmi rychle. Okamžitě ho transportovala sanitka do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde skončil na jednotce intenzivní léčby. „Nemohl jsem uvěřit, že je můj stav tak vážný,“ popisuje  Jiří Svoboda, který má dnes velkou šanci na uzdravení, i když ho čeká ještě dlouhá cesta léčení. Odborníci potvrzují, že akutní leukémie může udeřit jako blesk. Pacienti mnohdy totiž nemají žádné příznaky, jsou jen více malátní a unavení. Někdy udávají krvácení z nosu a tvorbu modřin. „A to už jsou varovné signály, kdy může jít skutečně o čas. Pokud není zahájena okamžitá léčba, může dojít k  nitrolebnímu krvácení, krvácení do vnitřních orgánů a celkovému kolapsu, který se už nedá zvládnout žádnou terapií,“ zdůraznil hematoonkolog Jaromír Gumulec z Fakultní nemocnice Ostrava.
 
SPADIA LAB a. s. je česká diagnostická laboratoř, která patří k největším poskytovatelům laboratorní medicíny na Moravě. Komplexnost služeb zajišťují jednotlivá oddělení laboratoře – imunologie, sérologie, klinické biochemie a mikrobiologie, hematologie, toxikologie, lékařské genetiky a oddělení instrumentálních metod. Hlavním cílem je dlouhodobé poskytování špičkové laboratorní medicíny, udržení a budování kvalitních vztahů se spolupracujícími lékaři a zdravotnickými zařízeními. V popředí zájmu pracovníků laboratoře je také rozvíjení nových metod a inovátorských postupů, a současně se podílejí společně s univerzitními centry na vědeckých projektech a také se věnují publikační a přednáškové činnosti. Laboratoř je akreditována podle mezinárodní normy ČSN EN ISO 15189:2007, kdy v loňském roce prošla náročným reakreditačním auditem, prokázala svou odbornou způsobilost, a osvědčení o akreditaci tak prodloužila až do roku 2018.
Máte zájem dostávat novinky emailem?

 

LTS PinpointVirtual LABMEDIVIS PROCentrum lékařské genetiky Frýdek MístekČeská společnost klinické biochemie
​​​​​​​​​​
 
 
800 100 329
Provozní doba: Po-Pá 6.30 - 15.00 hodin
  • Pobočky
​​​​
 

Přihlásit