• Elektronická žádanka
  • Laboratorní příručka on-line
  • Spadia News
22.06.2017
Tiskové zprávy
Správce

Škálu vyšetření prostaty rozšiřuje nový test

Škálu vyšetření prostaty rozšiřuje nový test, který vykazuje pozitivitu pouze při zjištění zhoubného nádoru. Pacient nemusí podstupovat zbytečně biopsii a čekat dlouho na výsledky.

 

Nový test dokáže spolehlivěji zjistit časné stadium nádoru prostaty, sledované hodnoty ukáží i to, jak se nádor bude chovat. Novinku pod názvem Stanovení indexu zdravé prostaty (PHI) nabízí Laboratoř SPADIA LAB v Ostravě, v Brně i v Praze.

Nová metoda je založena na objevu amerických vědců, kteří zjistili, že nádor prostaty produkuje kromě jiných i speciální látku (nazvanou proPSA). Ta se dostává do krve a podle jejího množství lze usoudit, zda pacient má nádor nebo mu hrozí. Jedná se o spolehlivější test pro zjištění časného stadia karcinomu prostaty, kdy je nádor omezen na žlázu a ještě lze poskytnout účinnou léčbu. 

„Hlavním benefitem testu je čas, protože odpadá několikatýdenní stres, kdy pacient čeká na výsledky biopsie. Jedná se o nové vyšetření z krve, které výrazně pomáhá v rozhodování o dalším postupu vyšetřování a léčby prostaty. Testovaná látka proPSA podává informace i o tom, jestli je nádor rychle rostoucí a z toho důvodu velmi nebezpečný pro pacienta, nebo naopak pomalu rostoucí, a tím pádem méně rizikový. Zpracovat výsledek dokážeme během hodin,“ popsal odborný pracovník Mgr. Michal Richter z  klinické biochemie SPADIA LAB v Ostravě.

Proč diagnostická laboratoř SPADIA LAB rozšířila spektrum vyšetření prostaty, vysvětlil zástupce ředitele Ing. Jakub Minář: „Chtěli jsme pacientům nabídnout nadstandardní možnost doplňující základní vyšetření hrazená pojišťovnou. Výsledky u základních vyšetření totiž mohou být pozitivní i z jiných než nádorových příčin, například při zánětech prostaty nebo močových cest či zvětšení prostaty. Díky tomu tak dochází ke zvýšení počtu biopsií prostaty, které se někdy bohužel provádějí zbytečně.“ Nový test se už podařilo zahrnout do systému veřejného zdravotního pojištění (aktualizace 30.1.2018).

Zhoubné nádory v oblasti prostaty jsou velmi časté, jejich výskyt v poslední době stoupá výrazněji než u jiných rakovin. Rakovina prostaty ale většinou roste pomalu a obvykle je dobře léčitelná. Při záchytu onemocnění v časných stadiích přežívá více než 90 procent pacientů. Muži (i ti, kteří nemají problémy) by měli absolvovat urologickou prohlídku včetně vyšetření prostaty už po 40. roce věku. Riziko rakoviny prostaty výrazně stoupá po 50. roce života, svého maxima pak dosahuje po dosažení 70. roku života.


PHI.jpg


​​​​​​

Máte zájem dostávat novinky emailem?

 

LTS PinpointVirtual LABMEDIVIS PROCentrum lékařské genetiky Frýdek MístekČeská společnost klinické biochemie
​​​​​​​​​​
 
 
800 100 329
Provozní doba: Po-Pá 6.30 - 15.00 hodin
  • Pobočky
​​​​
 

Přihlásit