• Elektronická žádanka
  • Laboratorní příručka on-line
  • Spadia News
17.07.2017
Tiskové zprávy
Správce

Laktózová intolerance může souviset s dědičnou dispozicí. S jistotou to potvrdí genetický test

Nový Jičín / Laktózovou intoleranci lze prokázat nebo vyloučit genetickým certifikovaným testem, který se provádí z krve v laboratoři lékařské genetiky SPADIA LAB v Novém Jičíně.  Během pár dní má lékař výsledek, který tvoří základ pro stanovení léčby. Pro pacienta to může znamenat rychlejší cestu k úlevě od potíží.

Příznaky laktózové intolerance jsou totiž značně nespecifické. „Většinou se mylně předpokládá psychický původ nevolností. Pomocí genetického testu pak lze laktózovou intoleranci potvrdit nebo vyvrátit a úpravou diety tak jednoduše odstranit nepříjemné trávicí obtíže,“ vysvětlila zástupkyně vedoucího laboratoře lékařské genetiky SPADIA LAB v Novém Jičíně Mgr. Magdalena Martinková a doplnila, že pokud člověka trápí zdravotní potíže po konzumaci mléka a mléčných výrobků, může prostřednictvím odborného lékaře, nebo i jako samoplátce využít možnosti zbavit se podezření na intoleranci laktózy pomocí zmíněného genetického testu.

Absence laktázy v organismu může mít různé příčiny. Primární příčinou je geneticky podmíněné snižování produkce tohoto enzymu během života. Pokud laktáza mléčný cukr (laktózu) nerozloží, pak zůstává nestrávený ve střevech. Nerozštěpený a nevstřebaný cukr je ve střevě nadbytečný, dostává se do dalších částí zažívacího traktu, kde dochází k jeho kvašení a způsobuje nepříjemné zdravotní potíže. Syntéza enzymu přirozeně klesá zhruba od dvou let věku člověka. Sekundární příčinou vzniku intolerance k laktóze je poškození sliznic střeva jinými vlivy, především infekčními průjmovými onemocněními, užíváním některých léků (antibiotik) a také některými chronickými onemocněními střeva, jako je Crohnova nemoc nebo celiakie.

Schopnost udržet vysokou aktivitu laktázy v průběhu dospívání a dospělosti je tedy významně ovlivněná dědičností. Míra individuální laktózové intolerance se u postižených jedinců výrazně liší, stejně tak je různá i doba nástupu prvních příznaků. Zatímco projevy onemocnění u předškolních dětí bývají vzácné, ve vyšším věku počet pacientů značně narůstá. Intolerance laktózy může způsobovat tyto potíže -  nadýmání, střevní koliky, průjmy a zvracení. Méně častými projevy jsou atopické ekzémy, nechutenství, pálení žáhy, pocit plnosti a bolesti břicha. Intolerance laktózy je často zaměňována s alergií na mléko. Hlavní rozdíl mezi těmito metabolickými poruchami je v příčinách onemocnění.

Bylo identifikováno několik změn v genetické informaci (polymorfizmů vyskytujících se u části populace), které jsou zcela nebo v určité míře spojovány s příčinou laktózové intolerance. Principem našeho testu, který trvá přibližně 5 hodin, je polymerázová řetězová reakce následovaná reverzní hybridizací na stripech, čímž potvrdíme nebo vyvrátíme přítomnost sledovaných polyformizmů,“ osvětlila Mgr. Magdalena Martinková.  

Částečnou nebo úplnou neschopností trávicího traktu zpracovávat mléčný cukr je postiženo 15 až 26 procent  obyvatel severní Evropy.  „Zajímavostí je, že u jižních národů a černé rasy je četnost postižení intolerance laktózy mnohonásobně vyšší. V jižních zemích je to 40 až 70 procent, v Asii a Africe přes 95 procent. Průměrně od 75 až do 80% světové populace je tedy intolerantní na laktózu. Tato čísla poukazují na to, že lidé se světlou pletí laktózu lépe snáší než lidé s tmavou pletí. Protože laktóza stejně jako vitamín D zvyšuje resorpci vápníku ve střevě, může laktóza i při malém slunečním záření, tzn. při malé produkci vitamínu D chránit před křivicí a úbytkem kostní hmoty v dospělosti (osteomalacií). Genetici proto předpokládají, že se lidé s tolerancí laktózy evolučně prosadili v  oblastech s  menším UV zářením, protože měli větší šance na přežití,“ uzavřela Mgr. Magdalena Martinková.​

laktoza.jpg


Máte zájem dostávat novinky emailem?

 

LTS PinpointVirtual LABMEDIVIS PROCentrum lékařské genetiky Frýdek MístekČeská společnost klinické biochemie
​​​​​​​​​​
 
 
800 100 329
Provozní doba: Po-Pá 6.30 - 15.00 hodin
  • Pobočky
​​​​
 

Přihlásit