• Elektronická žádanka
  • Laboratorní příručka on-line
  • Spadia News
15.05.2018
Tiskové zprávy
Správce

Oddělení imunologie a sérologie zrychlí a zefektivní zpracování vzorků

Oddělení imunologie a sérologie zrychlí a zefektivní zpracování vzorků, zvláště v současné spalničkové epidemiologické situaci je variabilita a rychlost přístroje velkým přínosem

Diagnostická laboratoř SPADIA LAB pořídila pro ostravské oddělení imunologie a sérologie nový laboratorní automat pro zpracování testů v mikrotitračních destičkách metodou ELISA, který významně zkracuje dobu od příjmu ke zpracování vzorků. Jedná se o teprve druhou instalaci v ČR. Přístroj dokáže najednou vyhodnotit širokou škálu testů až 20 různých typů v počtu více než 200 vzorků pacientů během 4 hodin najednou.

V minulosti laboratoř potřebovala tři samostatné přístroje, jejichž kapacita i výkonnost byly menší. Zpracování takové palety vzorků trvalo často i více jak den. Díky koncepci přístroje, především vícenásobnému pipetoru, je kapacita ještě podstatně větší než kterou laboratoř v současnosti využívá. Nabízí tak možnost dalšího rozšíření palety testů a laboratoř je připravena k potenciálnímu nárůstu vzorků.

Na přístroji lze vyhodnotit z minimálního množství séra (řádově desítky mikrolitrů) například protilátky respiračních virů, chlamydií, klíšťové encefalitidy, spalniček a celé řady dalších. Současně s vyšetřením více typů protilátek společně v jednom testu, a tím určit, jestli se jedná o akutní nebo probíhající či prodělanou infekci. Zvláště v současné spalničkové epidemiologické situaci je variabilita a rychlost přístroje velkým přínosem,“ popsal vedoucí laboratoře imunologie a sérologie RNDr. Julius Lupač.

Kromě protilátek infekční sérologie dokáže přístroj vyšetřit autoprotilátky, které napadají za určitých okolností vlastní tkáně a orgány. Vyvolávají pak různá závažná onemocnění – například cukrovku typu 1, onemocnění štítné žlázy, revmatoidní artritidu a podobně.

Výhodou je, že všechna požadovaná vyšetření zpracuje automatický systém najednou ve velmi krátkém čase, umožňuje úsporu odebrané krve, zrychluje vyhodnocení výsledků a jejich distribuci lékařům. Pro potřeby doplnění dalších testů se séra uchovávají v laboratoři jeden měsíc, což umožňuje vyšetření bez nutnosti znovu odebírat pacientovi krev.  


Kontakt pro média: Mgr. Simona Součková, mobil: 724 148 092.


Na přístroji lze vyhodnotit například protilátky respiračních virů, chlamydií, klíšťové encefalitidy, spalniček a řadu dalších​

FOTO imunologie M IMG_20180426_071353.jpg 

Přístroj dokáže najednou vyhodnotit širokou škálu testů až 20 různých typů v počtu více než 200 vzorků pacientů během 4 hodin najednou.​

FOTO imunologie M.jpg


​​​​​
Máte zájem dostávat novinky emailem?

 

LTS PinpointVirtual LABMEDIVIS PROCentrum lékařské genetiky Frýdek MístekČeská společnost klinické biochemie
​​​​​​​​​​
 
 
800 100 329
Provozní doba: Po-Pá 6.30 - 15.00 hodin
  • Pobočky
​​​​
 

Přihlásit