Počet nemocných s černým kašlem skokově narůstá

3/21/2024 | SPADIA LAB | News Archive

Tisková zpráva

Síť diagnostických laboratoří SPADIA v posledních týdnech eviduje velký nárůst vyšetření na černý kašel (pertuse).

Počet nemocných s černým kašlem skokově narůstá
Vedoucí oddělení molekulárně - biologických metod SPADIA LAB v Ostravě MVDr. Zuzana Dindová

Síť diagnostických laboratoří SPADIA v posledních týdnech eviduje velký nárůst vyšetření na černý kašel (pertuse). Požadavky přicházejí nejen od lékařů, stále více lidí přichází na odběrová místa po celé republice také z řad samoplátců.

Zatímco v lednu laboratoře zaregistrovaly k diagnostice 31 požadavků na vyšetření černého kašle, tak v únoru jich bylo o 200 více a za březen se počet žádanek přehoupl již přes 650, a to je třetina měsíce ještě před námi. „Narůstá to rapidně každý den a zájem v současné době stoupá i u lidí, kteří přijdou na odběrové místo sami od sebe bez lékařského doporučení, potvrzuje MVDr. Zuzana Dindová, vedoucí oddělení molekulárně - biologických metod v Ostravě, které je společně s pražskou laboratoří jedním ze dvou specializovaných pracovišť SPADIA, kde se diagnostika černého kašle provádí.

Z celkového počtu 919 letošních vzorků laboratorní diagnostika potvrdila černý kašel u 96 osob, kdy 76 případů je z aktuálního měsíce. V lednu měly pozitivní test na černý kašel pouze dvě osoby, v únoru pak dalších osmnáct. „Nejčastější je výskyt pertuse v naší laboratoři potvrzen u dětí ve věku 15 až 17 let, ale registrujeme ho i u dalších věkových skupin, zejména pak u dětí do 6 let, čtyřicátníků a osob starších 65 let, doplňuje Zuzana Dindová.

Černý kašel (pertuse) je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Je známé také jako dávivý kašel. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby a nejzávažnější formy černého kašle postihují malé děti. Právě rychlá a přesná diagnostika onemocnění pertusí je důležitá pro včasné zahájení správné antibiotické léčby, a tím i pro výrazné ovlivnění průběhu celého onemocnění a cirkulaci agens v populaci.

Diagnostické vyšetření akutního onemocnění provádí laboratoře SPADIA metodou PCR z výtěru z nosohltanu. Pacientům indikovaným k vyšetření černého kašle (pertuse) ošetřujícím lékařem i samoplátcům je k dispozici po celé České republice 42 odběrových míst SPADIA. 

Dokumenty ke stažení

VIRTUAL LAB technologie ve vašich službách

  • Komunikace mezi laboratoří a ordinací
  • Komunikace mezi ordinací a laboratoří pomocí elektronické žádanky
  • Pro spolupracující zdravotnická zařízení je zdarma
Co systém nabízí a jak jej získat