OTÁZKY A ODPOVĚDI pro veřejnost

OBECNÉ DOTAZY

Dotaz:

Dostal jsem žádanku od lékaře na odběr krve, jak mám dále postupovat?

Odpověď:
 • Na odběr krve můžete přijít na jakékoliv naše odběrové místo v ordinační době.
 • Seznam odběrových míst včetně ordinační doby a kontaktu najdete zde.

Dotaz:

Mohu si vybrat vyšetření bez žádanky od lékaře?

Odpověď:

Ano, můžete. Pokud chcete využít vyšetření mimo systém úhrady z veřejného zdravotního pojištění, podívejte se na naši základní nabídku pro samoplátce.
Můžete si vybrat z připravených balíčků vyšetření nebo si zvolit jakékoli jiné vyšetření z našich žádanek. Naši žádanku je vhodné vyplnit předem.


Dotaz:

Nenašel jsem odpověď na svůj dotaz, kam se mohu obrátit?

Odpověď:

Máte otázku a nenašli jste odpověď? Zodpovíme je. Napište nám pomocí kontaktního formuláře.

Dotaz:

Jak mohu zaplatit vyšetření?

Odpověď:

Zvolené vyšetření zaplatíte před odběrem přímo na místě platební kartou nebo v hotovosti.

Dotaz:

Ráda bych se zeptala jestli na poliklinice v Hrabůvce provádíte i test na glykemickou křivku v těhotenství a pokud ano jestli je třeba se objednávat. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, testy oGTT i v těhotenství děláme taky na Poliklinice v OV Hrabůvka, je třeba se objednat na tel. čísle 559 539 154.

Dotaz:

Kam mohu přijít na odběr?

Odpověď:

Na odběr krve můžete přijít na jakékoli naše odběrové místo v ordinační době.
Seznam odběrových míst včetně ordinační doby a kontaktu najdete zde.


Dotaz:

Musím se objednávat na odběr krve?

Odpověď:

Na odběr krve se nemusíte objednávat, pokud se nejedná o vyšetření oGTT.
Můžete přijít kdykoli v ordinačních hodinách.
Jsou ovšem vyšetření, která se provádí na lačno a u těchto byste měli upřednostnit ranní dobu odběru. Pro více informací, jak se chovat před odběrem najdete zde.
Seznam odběrových míst včetně ordinační doby a kontaktu najdete zde.

Dotaz:

Jaká je příprava před odběrem krve?

Odpověď:

Pravidla před odběrem jsou uvedena v sekci Pokyny před odběrem.


Dotaz:

Mohu si odebrat vzorek sám?

Odpověď:

Jediný vzorek, který je potřeba si odebrat sám je vzorek ranní moči, stolice, nebo odběr ze slin, který je potřeba přinést. Odběrovou zkumavku na moč, stolici nebo sliny si můžete vyzvednout kdykoliv před odběrem na jakémkoliv našem odběrovém místě nebo zakoupit v lékárně.


Dotaz:

Co mám dělat, když při odběru krve omdlévám?

Odpověď:

V případě, že máte při odběrech krve problém s omdléváním, informujte zdravotní sestru. Před odběrem ráno nejezte, dostatečně se napijte, vyhněte se stresu, fyzické námaze a kouření. Půl hodiny po odběru zůstaňte v čekárně pod dohledem zdravotnického personálu.

Pravidla před odběrem jsou uvedena v sekci Pokyny před odběrem.


Dotaz:

Mohu si odběr nechat provést anonymně?

Odpověď:

Bohužel ne. V souladu se zákonem 372/2011 o zdravotních službách vyžadujeme úplnou identifikace osoby, která podstoupí odběr.


Dotaz:

Odebíráte krev i malým dětem?

Odpověď:

Vyšetřujeme pouze osoby starší než 6-ti let, s výjimkou testů, u kterých je v popisu vyšetření uveden jiný věk. U dětí mladších 6-ti let je nutno se domluvit a objednat na konkrétní odběrové místo.

Dotaz:

Jak získám výsledky testů?

Odpověď:

Výsledek Vám zašleme e-mailem a do SMS zprávy Vám přijde heslo. Výsledek si lze vyzvednout i osobně na odběrovém místě po předložení občanského průkazu.


Dotaz:

Přišla mi jen část výsledů, některá vyšetření chybí.

Odpověď:

Pokud jste si zvolili více vyšetření, může se stát, že přijdou výsledky vyšetření postupně. Je to z důvodu, že se některá vyšetření nezpracovávají každý den, nebo ve stejnou dobu.

V poznámce výsledkové zprávy uvidíte, že výsledky nezpracovávaných vyšetření budou dodány.

Jakmile jsou všechna vyšetření hotová dochází kompletní výsledková zpráva.

Pokud čekáte na výsledek dlouho (10-14 dní) a stále nepřišla celá výsledková zpráva a v poznámce není nic poznačeno, tak nás prosím kontaktujte na e-mail info@spadia.cz. Do e-mailu nám sdělte základní údaje (jméno, příjmení a datum narození) a my Vaši výsledkovou zprávu dohledáme a zašleme.


Dotaz:

Nepřišel mi e-mail s výsledkem.

Odpověď:

Pokud Vám přišla už SMS zpráva s heslem, zkontrolujte složku doručené pošty, případně hromadné pošty nebo spamy. Může se také stát, že e-mail skončí právě tam.

Může se taky stát, že jste uvedl jiný e-mail – pracovní a podobně.

Pokud ani tak nenajdete e-mail, tak nás prosím kontaktujte na e-mail info@spadia.cz. Do e-mailu nám sdělte základní údaje (jméno, příjmení a datum narození) a my Vaši výsledkovou zprávu dohledáme, zkontrolujeme údaje a zašleme znovu.


Dotaz:

Nemám heslo pro zobrazení výsledku.

Odpověď:

Pokud Vám přišel e-mail s odkazem na výsledek a heslo v SMS zprávě stále nedorazilo, zkontrolujte v nastavení telefonu blokace informačních zpráv.

Může se stát, že jste uvedl jiné telefonní číslo – pracovní a podobně.

Pokud ani tak nenajdete SMS zprávu s heslem, tak nás prosím kontaktujte na e-mail info@spadia.cz.

Do e-mailu nám sdělte základní údaje (jméno, příjmení a datum narození) a my Vaši výsledkovou zprávu dohledáme, zkontrolujeme údaje a zašleme znovu.


Dotaz:

Nerozumím výsledkové zprávě.

Odpověď:

Výsledkové zprávy vydáváme v souladu s platnými pokyny dle normy ČSN EN 15189:2013.

Na výsledkovém protokolu naleznete kromě jiného také referenční rozmezí jednotlivých parametrů, díky kterým uvidíte, zda je ten či který parametr v normě nebo mimo referenční meze. U vybraných vyšetření je provedena základní písemná interpretace. Výsledky neslouží jako náhrada za komplexní klinické vyšetření u specialisty, jehož cílem je určit Vaši diagnózu.

Vždy doporučujeme konzultovat výsledky s ošetřujícím lékařem, který zhodnotí Váš zdravotní stav.

Pro každé vyšetření najdete v laboratorní příručce referenční meze a základní vysvětlení vyšetření.

DOTAZY - COVID-19

Dotaz:

Jaké druhy testů na COVID-19 provádíte?

Odpověď:
 • RT-PCR test
 • test na protilátky IgG a IgA

Dotaz:

K čemu nabízená vyšetření slouží?

Odpověď:
 • RT-PCR test
  • Doporučený test pro potvrzení nemoci COVID-19 a infekce virem SARS CoV-2, zlatý standard a ověřovací vyšetření pro jiné testy.
 • test na protilátky IgG
  • Zjistí, jestli jste se s infekcí COVID-19 setkali a jestli máte vytvořeny protilátky. Pokud jsou protilátky vytvořeny, není prozatím doporučena vakcinace. Protilátky po nějakou dobu poskytují ochranu před infekcí. Bohužel nelze přesně stanovit, jaká minimální hladina protilátek musí být, aby poskytovala ochranu ani jak rychle bude hladina protilátek s časem klesat. Podobně to bude i s protilátkami které se vytvoří po očkování.
 • test na protilátky IgA
  • Protilátky typu IgA vznikají v akutní fázi infekce, jako reakce slizniční imunity, rychle se snižují a nepřetrvávají dlouhodobě. Pro diagnostiku onemocnění mají jen doplňující význam. Nelze je použít jako diagnostiku akutního stavu infekce. Pro tento účel slouží test PCR.

Dotaz:

Nemohu se k vám dovolat, jak řešíte klientskou podporu?

Odpověď:
 • Klientskou podporu realizujeme prostřednictvím e-mailové komunikace. Ve většině případů potřebujeme znát Vaše jméno, datum narození, případně místo odběru a e-mailovou adresu. Je jednodušší mít tyto informace napsány správně v od Vás než si je zapisovat přes telefon s možnými chybami při zápisu.
  E-mailová podpora funguje od pondělí do pátku od 7 do 15 hodin.
 • Kontaktní e-mailová adresa je covid@spadia.cz. Uvádějte celé jméno včetně diakritiky a datum narození. Usnadní nám to vyhledání výsledku a doplnění certifikátu. Děkujeme.
Dotaz:

Mám pozitivní test, proč jste mi nezaslali o jakou jde mutaci?

Odpověď:

Ve vašem případě nebyly splněny podmínky striktně stanovené mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR pro provedení diskriminačního vyšetření na zjištění mutace viru a z tohoto důvodu nebylo toto dodatečné vyšetření provedeno. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů nejsme schopni toto dodatečné vyšetření na vaši žádost provést.

Dotaz:

Musím se na odběr objednat?

Odpověď:
 • RT-PCR test a antigenní test
  • Na odběr vzorku se musíte objednat v rezervačním systému na našich stránkách.
   Výjimkou je odběrové místo v Praze Žlutých lázních, kde můžete přijít na test PCR bez objednání. Je možné, že na odběr budete muset chvíli počkat.
 • protilátky IgG a IgA

Dotaz:

Proč neodebíráte na všech odběrových místech, která máte?

Odpověď:
 • Některá odběrová místa nejsou vhodná pro odběry pacientů s podezřením na COVID-19. Nejsou stavebně odděleny prostory čekárny od ostatních prostor zdravotnických zařízení.

  Odběrová místa vytvořená pouze pro výtěry z nosohltanu na PCR a antigenní testy (Praha Žluté lázně, Rohatec) nejsou schopny zajistit odběr žilní krve na protilátky.

Dotaz:

Po vytvoření rezervace mi nebyl zaslán potvrzovací mail.

Odpověď:
 • Napište na adresu covid@spadia.cz. Potvrzení rezervace můžeme provést my. Platnost rezervace bez potvrzení je 120 minut, poté může být obsazena jiným zájemcem o termín. Pokud uvedete chybnou emailovou adresu, tak Vám potvrzovací mail nemůže přijít.

Dotaz:

Lze změnit termín rezervace?

Odpověď:
 • Ano, pokud je v požadovaném termínu volno. Zjistěte si z rezervačního systému volný termín, který by Vám vyhovoval a napište na covid@spadia.cz.

Dotaz:

Jak lze zrušit rezervaci?

Odpověď:
 • Po úspěšném potvrzení rezervace obdržíte druhý e-mail s odkazem, který umožňuje rezervovaný termín zrušit. Stačí kliknout na tento odkaz.

Dotaz:

Lze upravit údaje zadané při registraci?

Odpověď:
 • Menší překlepy můžete upravit na vytištěné žádance rukou. Pokud se změny týkají více údajů, tak změny uveďte do mailu a zašlete na covid@spadia.cz. Chybné údaje opravíme a odešleme novou žádanku.

Dotaz:

Musím si na odběr přinést vytištěnou žádanku, která mi byla zaslána při rezervaci emailem? Nestačí ji ukázat pouze na mobilu?

Odpověď:
 • Potřebujeme papírovou žádanku, abychom mohli čárovým kódem označit jak zkumavku se vzorkem, tak i žádanku. Je to prevence proti záměnám vzorků. Pokud nemáte možnost si žádanku předem vytisknout, můžete si ji vypsat na odběrovém místě.
Dotaz:

Jaký biologický materiál se na provedení testů odebírá?

Odpověď:
 • RT-PCR test
  • výtěr z nosohltanu
  • vzorek slin
 • test na protilátky IgG a IgA
  • odběr krve ze žíly

Dotaz:

Odebíráte vzorky z krku (výtěr) nebo ze slin?

Odpověď:
 • Odběry z krku neprovádíme.
 • Odběry slin pro PCR vyšetření provádíme. Na některých pracovištích je možno se na tento způsob odběru objednat v našem rezervačním systému, ostatní pracoviště mohou odběr slin také realizovat. Je potřeba se objednat na výtěr z nosohltanu a domluvit se na způsobu odběru přímo při odběru. Primárně jsou odběry ze slin určeny pro děti od 3 do 15 let a pro dospělé, kteří mají zdravotní problémy při odběru z nosohltanu.

Dotaz:

Děláte opatření proti záměnám vzorků?

Odpověď:
 • Při odběru označujeme žádanku i vzorek stejným čárovým kódem, k záměně tak nemůže dojít.
Dotaz:

Jak probíhá předání výsledků?

Odpověď:
 • Výsledek odesíláme vždy SMS zprávou. Pokud je uvedena emailová adresa, pak odesíláme i výsledkovou zprávu a případně certifikát. S ohledem na ochranu osobních údajů výsledky zasíláme emailem odkaz na zakódovaný souboru, po rozkliknutí budete vyzváni k vložení hesla, které Vám přišlo v SMS. Výsledek je v pdf souboru, uložte si ho. Platnost odkazu je jeden měsíc, později již tímto způsobem výsledek zobrazit a uložit nepůjde.

Dotaz:

Za jak dlouho doručíte výsledky?

Odpověď:
 • RT-PCR test
  • Do 48 od odběru od převzetí vzorku laboratoří. Výsledky doručujeme i v průběhu víkendu.
 • Test na protilátky IgG a IgA
  • Do tří pracovních dnů.

Dotaz:

Nabízíte možnost expresního vydání výsledků?

Odpověď:
 • Tuto možnost nabízíme pouze na odběrovém místě Žluté lázně v Praze od pondělí do pátku. Rezervace na tento druhu testu jsou mezi 8:00 a 9:15, výsledky zašleme mezi 12-13 hodinou v den odběru.
 • Ostatní vzorky zpracováváme v pořadí, jak byly doručeny do laboratoře. Výsledky doručujeme v nejkratší možné době.Tuto možnost nenabízíme. Vzorky zpracováváme v pořadí, jak byly doručeny do laboratoře. Výsledky doručujeme v nejkratší možné době.

Dotaz:

Nepřišel mi email s výsledky. Nepřišla mi SMS s heslem.

Odpověď:
 • Vyčkejte 15-20 minut. E-mail a SMS se doručuje jinými cestami, nemusí přijít současně. Pokud nepřijde ani po této době, pište na covid@spadia.cz. Uveďte celé jméno včetně diakritiky a datum narození. Usnadní nám to vyhledání výsledku.

Dotaz:

Nepřišla mi žádná zpráva o výsledku testu.

Odpověď:
 • Pište na covid@spadia.cz. Uveďte celé jméno včetně diakritiky a datum narození. Usnadní nám to vyhledání výsledku. Pokud nebyl vzorek odebrán na našem odběrovém místě ale v některé ze spolupracujících nemocnic, uveďte také název této nemocnice.
Dotaz:

Jak jsou vyjádřeny výsledky testů?

Odpověď:
 • RT-PCR test
  • Kvalitativní výsledky - pozitivní, negativní.
 • Test na protilátky IgG a IgA
  • Výsledky jsou vyjádřeny v indexu pozitivity.
   • Výsledky do hodnoty 0,9 jsou hodnoceny jako negativní. Nemáte vytvořeny protilátky, pravděpodobně nedošlo ke kontaktu s infekcí.
   • Výsledky v rozmezí 0,9 – 1,1 jsou hodnoceny jako hraniční, může jít o nespecifickou reakci, počínající nebo ustupující tvorbu protilátek.
   • Výsledky vyšší než 1,1 jsou hodnoceny jako pozitivní. Máte vytvořeny protilátky, pravděpodobně došlo ke kontaktu s virem.
   • Další údaje o protilátkách a vysvětlení je uvedeno na výsledkovém listu.

Dotaz:

Jste schopni zjistit konkrétní mutaci viru v mém vzorku?

Odpověď:
 • Naše PCR testy zachytí všechny typy mutací viru Covid-19. Bohužel nejsme schopni v rámci testu identifikovat, o kterou konkrétní mutaci viru jde.
Dotaz:

Kde si můžu stáhnout certifikát ÚZIS?

Odpověď:

Dotaz:

K jakým testům vystavujete lékařská potvrzení?

Odpověď:
 • K PCR testům z výtěrů z nosohltanu i ze vzorků slin.
 • Vystavení certifikátu laboratoří je zpoplatněno částkou 200 Kč.

Dotaz:

Kolik stojí certifikát?

Odpověď:
 • Certifikáty k PCR a antigenním testům jsou bezplatně ke stažení na portále https://ocko.uzis.cz . Vydání certifikátu laboratoří je pro tyto testy zpoplatněno částkou 200 Kč. Laboratoř je schopná certifikát dodat o několik hodin dříve, než je certifikát dostupný na uvedeném portále.

Dotaz:

Jak certifikát vypadá a jaké údaje obsahuje?

Odpověď:
 • Náhledy certifikátů a výsledkového listu je zde

Dotaz:

Mohu dostat certifikát v jiném jazyce?

Odpověď:
 • S ohledem na velký počet prováděných testů nejsme schopni ručně připravovat certifikáty v jiných jazycích. Obraťte se na svého praktického lékaře, který by Vám měl certifikát potvrdit na základě naší výsledkové zprávy.

Dotaz:

Nepřišel mi certifikát, co mám dělat?

Odpověď:
 • Certifikát je na 3. straně pdf souboru zasílaného v emailovém odkazu. Podívejte se, jestli tam opravdu není.
 • Jinak pište na covid@spadia.cz. Uveďte celé jméno včetně diakritiky a datum narození. Usnadní nám to vyhledání výsledku a doplnění certifikátu.

Dotaz:

Vaše certifikáty neobsahují QR kód, který potřebuji pro cestování. Kde ho mohu získat?

Odpověď:
 • Certifikáty s QR kódem jsou ke stažení zdarma na adrese ocko.uzis.cz . Tyto stránky spravuje ÚZIS, ohledně dotazů na fungování tohoto systému se obracejte na tuto instituci.

Dotaz:

Mám pozitivní výsledek PCR testu. Chci si stáhnout potvrzení o prodělané nemoci ze serveru ocko.uzis.cz, ale potvrzení tam není.

Odpověď:
 • Potvrzení o prodělání nemoci je dostupné až 10 dní po datu pozitivním testu.
Dotaz:

Musím za testy platit?

Odpověď:
 • RT-PCR test
  • Pokud Vám lékař vystavil žádanku (obvykle elektronická žádanka v systému ÚZIS) a máte platné zdravotní pojištění v ČR, tak úhradu testu provede Vaše zdravotní pojišťovna.
  • V ostatních případech provedeme test pouze za přímou platbu.

 • Test na protilátky IgG a IgA
  • Pouze za přímou platbu.

Dotaz:

Jak mohu za test zaplatit?

Odpověď:
 • Při odběru platební kartou, kartou Edenred nebo hotově.
Dotaz:

Je odběrový systém na sliny Salivette ® certifikovaný?

Odpověď:
 • Ano, je certifikovaný jako CE IVD v Německu pro aplikaci odběr slin u bez věkového omezení - více informací.

Dotaz:

Kde se odběrový systém na sliny Salivette ® vyrábí?

Odpověď:

Dotaz:

Je odběrový systém na sliny Salivette ® určen pro PCR testy?

Odpověď:
 • Ano, odběrový systém na sliny Salivette ® je v laboratořích SPADIA validovaný pro detekci Sars-CoV-2 pomocí metody RT-qPCR. Tampon je prostý všech RNáz a DNáz.

Dotaz:

Z čeho je odběrový systém na sliny Salivette ® vyroben?

Odpověď:
 • Odběrová zkumavka je vyrobena z polypropylenu, víčko je vyrobeno z polyethylenu s nízkou hustotou v kvalitě pro zdravotnictví. Odběrový tampon obsahuje pouze čistou buničinu (bavlnu).

Dotaz:

Je odběrový tampon něčím ošetřen/napuštěn?

Odpověď:
 • Není ničím napuštěný/ošetřený, dosahuje nejvyšší kvality čistoty (je zcela prostý bakterií, virů a organických částic), tzn. PCR kvalitu (tampon je prostý všech RNáz a DNáz.).

Dotaz:

Hrozí nějaké riziko v případě spolknutí tamponu?

Odpověď:
 • Ne, nehrozí, tampon je vyroben z velmi čisté bavlny a s jakou lehkostí je spolknut, se stejnou lehkostí je následně vyloučen. Nemá žádný vliv na trávicí ústrojí jak z pohledu mechanického, tak i fyziologického.

Dotaz:

Pocit v ústech se dá nazvat jako pachuť.. je to v pořádku?

Odpověď:
 • Ano, je. Takto chutná naprosto čistá bavlna (tzn. čistá celulóza, bez žádných příměsí a  činidel). 

MÁTE OTÁZKU a nenašli jste odpověď?

Zodpovíme je. Napište nám pomocí kontaktního formuláře.

*
*
*
*
* pole označená hvězdičkou jsou povinná pole

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

ČLÁNKY a novinky

NAKOUKNĚTE S NÁMI za zavřené dveře

 • a podívejte se jak vypadá práce v diagnostických laboratořích
 • co se děje se vzorky
 • záleží nám na každém výsledku 
Více informací